Sytuacja rzek
w Polsce
Jak ratować rzeki?
Fundacja WWF od lat apeluje o pilne i skuteczne wdrożenie prawa w zakresie zapewnienia dobrego stanu wód słodkich w Polsce. Aby móc skutecznie chronić rzeki, fundacja stworzyła w 2018 roku program Strażnicy Rzek WWF. Jest to grupa miłośników przyrody, którym los rzek nie jest obojętny i chcą oni aktywnie działać dla ich dobra. W gronie tym znajdują się osoby, które zajmują się ochroną przyrody naukowo, ale duża część Strażników nie ma wykształcenia w tej dziedzinie, interesuje się rzekami hobbystycznie, a dzięki merytorycznemu wsparciu Fundacji WWF Polska jest w stanie wiele zdziałać na rzecz tych cennych obszarów.
W ramach programu Strażnicy Rzek WWF powstał również projekt Zaopiekuj się rzeką, którego celem jest ochrona najcenniejszych odcinków małych i średnich rzek w Polsce, z pomocą i zaangażowaniem społeczeństwa. Każdy, kto zostanie opiekunem konkretnego odcinka rzeki zobowiązuje się do przeprowadzenia w ciągu roku czterech monitoringów, organizacji akcji sprzątania śmieci, a także interwencji w urzędach w sytuacji, gdy planowane będą niepokojące inwestycje. Program działa na zasadach wolontariatu i jest bardzo ważny z punktu widzenia ochrony polskich rzek, gdyż pozwala na kontrolowanie ich stanu oraz szybkie reagowanie w razie potrzeby.
Dzięki monitoringom przeprowadzanym przez Strażników udało nam się opisać ponad 100km rzek i przeprowadzić ponad 28 interwencji, m.in. w sprawie nielegalnego wysypiska w rejonie Wkry, nielegalnie zbudowanej tamy na rzece Rogoźniki Wielki, obwałowań na rzece Bug. Strażnicy zablokowali także szkodliwe prace utrzymaniowe na Żylicy i podejmowali akcje sprzątania rzek: Czarnej, Studnicy czy Długiej w Markach.
Więcej informacji o programie: https://straznicy.wwf.pl/
